Erken Farket Kazanan Sen ol.

Gülçin Söğüt/Ferry Schouten

Temmuz 2016’ da motosiklet ile çıktığımız dünya turumuzun orta yerine kanseri haberi (Temmuz 2018’ de) bomba gibi
düştü.
Aylardır verdiğimiz zorlu mücadelede, yüzleri gülen taraf biziz. Devam eden tedavi süreci umuyoruz ki, var olma riski taşıyan metastazları da yok edecek ve 5 yıl boyunca bu sevimsiz arkadaşın geri dönmesine izin vermeyerek zaferi biz kazanmış olacağız. Eğer bize sorarsanız biz çoktan onu yolladık, bitti gitti. Ama doktorları dinlemekte ve tedbirli olmakta fayda var.
Şu anda kadar almış olduğumuz tedavi süresince gördüklerimiz ve yaşadıklarımız bize bir çok iyi kötü, eksik fazla, doğru yanlış…vb. şeyleri gösterdi, bilmediğimiz birçok şeyi öğrendiğimiz gibi yanlış bildiğimiz ne çok şey olduğunu da fark ettik.
Dünya turu seyahatimize en kısa sürede kaldığımız yerden yeniden başlayacağız. İlk ülkemiz Türkiye. Motosikletlerimiz ile Türkiye’yi dolaşmak ‘Erken fark et! Kazanan sen ol!’ adlı sosyal sorumluluk projemiz ile farkındalık yaratmak istiyoruz.
Öncelikle biz kimiz, neden dünya turuna çıktık, neden motosikletle yolculuk, nasıl seyahat ediyoruz, yaşadıklarımızı nasıl paylaşıyoruz? kısaca açıklamak istiyoruz;
Gülçin Söğüt Kim? • Adana’ da doğdum, üniversite için İstanbul’ a geldim. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Matematik ve Bilgisayar Programcılığı okudum. Kısa bir süre öğretmenlik yaparak, stajımı tamamladım ve matematik öğretmenliği sertifikamı aldım. Ardından IT sektöründe iş ve sistem analisti zaman zaman yazılımcı olarak çalışma hayatına devam ederken, Yeditepe Üniversitesi’nde de Yönetim ve Denetim yüksek lisansını bitirdim. • İşimi çok seviyordum, kariyerimde hızlı ve emin adımlarla ilerliyordum. Ama ortaokul çağlarında kafama kazınmış olan dünyayı kendi gözlerimle keşfetme ve vahşi doğada yaşama hayalimden vazgeçemiyordum. Bunun için birikim yapıyor, zamanın gelmesini bekliyordum. Ama o acı haber değildi beklediğim. • Bir sabah kardeşim, bir kaç saat önce kahkahalar ile telefonda konuştuğum annemin vefat haberini veriyordu bana. Genç ve sağlıklı olan annemi böyle kaybetmek ‘On dakika sonra ne olacağını bilmiyorum ki’ cümlesini acı bir şekilde hatırlattı bana. Ve çok geçmeden beyaz yakalı çalışma hayatımı noktalayarak sırt çantamı alarak tek başına düştüm yollara.Yaklaşık 2.5 yıl Orta ve Güney Amerika’da seyahat ettikten sonra Endonezya’ ya uçarak Asya kıtası yolculuğuma başlamıştım ki hiç beklemediğim bir anda tüm hayatım değişti. • Bugün Ferry ile beraber dünyayı motosikletlerimizle dolaşarak keşfediyoruz. Şu ana kadar Avrupa ve Afrika kıtalarını boydan boya geçtik. 55 ülkede toplamda 70.000 km yol yaptık. 0n yıldır motosiklet sürmüyordum. 2006’ da ehliyet aldıktan sonra bir yıllık asfalt deneyimim olmuştu sadece. • Hakkımda ve Yolda yaptığımız işler için daha fazla bilgi: http://gulcinsogut.com/

DAHA FAZLA BİLGİ için PDF dokümanına tıklayın

Bir cevap yazın