112 Minnet – Siz de Destek Olun…

112 Acil Yardım’ın, motosiklete binen ve risk farkındalığı olan bizler için her zaman özel bir anlamı olmuştur. Şimdi ise, Covid 19 salgını hayatımızı derinden etkilerken, görevleri can kurtarmak olan sağlık çalışanlarının özverili hizmetleri her türlü takdirin üstünde.

İstanbul’un her iki yakasında dört Acil Yardım istasyonunu ziyaret ederek hem minnetimizi ifade ettik, hem de onların işlerini nasıl kolaylaştırabileceğimizi sorduk.

Salgın nedeniyle işleri olağanüstü yoğunlaşan ve sürekli risk altındaki paramediklerimizin, yaklaşık 50 gün boyunca akşam yemeklerine destek olabildiğimiz için mutluyuz.

Biz yaptığımız işe “112 Minnet” dedik. Siz de kişi veya topluluk olarak “112 Minnet” diyerek harekete geçebilirsiniz. Tecrübelerimizi aşağıdadır…

Bu tür bir destekte bulunmak isteyen kişi ve topluluklar için tecrübelerimizi paylaşmak isteriz:

– Bölgenizdeki 112 acil yardım istasyonlarının adresini, internette kısa bir aramayla bulabilirsiniz.

– Önce adrese gidip kendinizi tanıtmak ve onları tanımak gerek. Kendinizi vatandaş olarak konumlamak, minnetinizi bizzat belirtmek belki yapacağınız destekten bile değerli olacaktır.

– Sürekli göreve çıkan ve bu ara çok yoğun olan görevlileri aynı anda istasyonda bulamama ihtimaliniz yüksek. Beklemeniz, tekrar uğramanız gerekebilir. Görüşme sırasında maske ve kişisel mesafe kurallarına dikkat etmeli

– Genellikle iki 112 ekibi bir istasyonu kullanıyor. Bu şekilde 7 kişi oluyorlar. Örneğin Kadıköy 5 ve 6 nolar aynı noktada.

– Bizim ulaştığımız istasyonların çoğu akşam yemeğinde sıkıntı çektiklerini ifade ettiler. Yerine göre ihtiyacın ne olduğunu görüşmek gerekir.

– Her gün ekip değişiyor. Dört gün ayrı ayrı ekipler nöbette oluyor, sonra başa dönülüyor. Değişen ekiplerden birer görevlinin telefonlarını aldık ve iletişim kurduk.

– Yemek gönderilerini Getir, Yemeksepeti gibi uygulamaları kullanarak yaptık. Sırası gelen gönüllümüz, kişisel olarak siparişi oluşturdu ve gönderisini yaptı.

Eğer siz de 112 Minnet‘i kendi çevrenizle uygulamak ister, burada cevabı olmayan bir soru sormak isterseniz hermanemok@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki video, 112 Acil Yardım hizmetler hakkında bilgi verirken önemli uyarılarda bulunuyor: “Yaşama Yol Ver”


Bir cevap yazın