7. EMOK Festivali 2008

Türkiye Motosiklet Festivali`nde çoştuk, motosikletli hayatı kutladık

Enduro Motosiklet Spor Kulubü, EMOK`un kurulduğu yıldan bugüne düzenli olarak yürüttüğü faaliyetlerden olan “EMOK – Türkiye Motosiklet Festivali”, ülkemizin dört bir yanından ve yurtdışından gelen motosikletseverleri 7. defa doğa ile iç içe bir atmosferde buluşturdu.

Motosiklet kullanıcıları arasında doğaya ve çevreye saygıyı, ülkemizi ve insanımızı yeniden keşfetmeyi özendiren festival, artan katılımcı sayısıyla motosiklet fuarlarına alternatif bir ortam da sunuyor. Doğa ile içiçe olmanın yanı sıra festivale katılan firmaların standlarında her türlü sorularına yanıt bulabiliyorlar.

2002 yılından bu yana Anadolu`nun farklı  coğrafyalarında gerçekleştirilen EMOK Türkiye Motosiklet Festivali bu yıl 3-6 Temmuz 2008 tarihlerinde Bilecik`in Pazaryeri ilçesi yakınlarındaki Küçükelmalı köyünde gerçekti. Festivalin yer seçimi yapılırken organizasyona uygunluğu yanında üç büyük şehirden ulaşımda kolaylık, doğal, kültürel ve tarihi zenginlik özellikleri ön planda tutuldu.

7. Türkiye Motosiklet Festivali, kültürel ve tarihi varlıklarımızı tanımaya yönelik  “Coğrafya Safari”, motosiklet sürüş becerilerini sergilemeye olanak sağlayan “Yavaş Gitme Yarışı”, “Delikanlı Yarışı”, “Sallanan Toplar”, “Halat Çekme” gibi çeşitli oyunlar, konserler ve geziler ile yine dopdolu geçti.

Türkiye’nin Motosiklet Festivali

Frig Vadisi, Kütahya (3) – Kozak Yaylası, Bergama – Kırka, Eskişehir (2) ve Pazaryeri, Bilecik… Gezmeyi seven ortalama bir motorcunun geçtiğimiz yedi yılda bu bölgelerin hepsini tanıma ve oralarda kamp yapma ihtimali ne olurdu? EMOK’un düzenlediği Türkiye Motosiklet Festivali sayesinde yüzlerce motorcu için bu yerlerin isimleri şimdi güzel anıları çağrıştırıyor.

Eğlenceli yollara ulaşmak, yeni yerler keşfetmek, gerçek dünyayla tanışmak için biraz zahmeti göze almak gerekiyor. Motosiklete binmek, biraz yol yapmak ve çadır kurmakla birlikte medyasız, trafiksiz ve para stressiz dört gün geçirmek… Bunlar bizim için, uğruna yaşanılacak şeyler. Bazıları için ise zahmet. Onlar şehir keşmekeşinde rahatlar ve (neyse ki) gelmiyorlar festivale. İçinizde doğada olma ihtiyacı, kültür ve tarihe ilgi de varsa Türkiye Motosiklet Festivali tam size göre.

Bu yıl 3-6 Temmuz’da, Bilecik’in Pazaryeri ilçesi Küçükelmalı köyündeydi festival. Burası bizim için adeta ideal bir yerdi. Eğlenceli ve alternatifli yollardan ulaşılabiliyordu en başta. Göl kenarı, bol ağaç gölgeli, havası, suyu, insanı, tarihi güzel… daha ne olsun? Dahasını EMOK sağladı.

Dört gün boyunca türlü motosiklet oyunları oynandı, kalasla yüründü, halat çekildi, Yamaha’lar, KTM’ler denendi, kültür gezileri düzenlendi, toplu sürüldü, üç grubun konserleri ve Türkiye birincisi yöre çocuklarının halk oyunları gösterisi seyredildi. Aktivite durmadan devam ederken isteyen ailesiyle veya arkadaşlarıyla çadır mahalle oluşturup doğanın, dinginliğin zevkini çıkardı.

Bazıları motosiklet grubu kimlikleriyle oradaydılar. Bursa Enduro’nun 70+ motorluk konvoyu büyük bir düzen içinde vardı alana. İstanbul Riders grubu üyeleri sanki hiç oturmadılar ve her aktivitede yer aldılar. İkiteker, huzurlu bir mahalle oluşturup sohbeti koyulaştırdı.

EMOK üyeleri hem amatör ruhu korudular hem de işleri ciddi ele aldılar. Aylarca süren hazırlık üzerine günlerce çalıştılar. Böylesine büyük ve gönüllü bir organizasyonda yorgunluk ve ardından bıkkınlık beklenebilecekken EMOK’lular eğlenmeyi de başardılar. Bu başarıda işin sırrı, hizmet etmeyi amaç edinmek, birliği korumak ve geliştirmekte.

Kaliteli motosiklet aktivitelerinde buluşalım.

Hakan Erman, Temmuz 2008

EMOK Motosiklet Festivali nedir?
 


2002 yılından bu yana çeşitli Anadolu coğrafyalarında her yıl gerçekleştirilen EMOK Motosiklet Festivali 3-6 Temmuz 2008 tarihlerinde Bilecik, Pazaryeri, Küçükelmalı bölgesinde gerçekleşti.
 
Festivalin yer seçimi yapılırken organizasyona uygunluğu yanında üç büyük şehirden ulaşımda kolaylık, doğal, kültürel ve tarihi zenginlik özellikleri ön planda tutuluyor. Katılımcıların Türkiye`nin az bilinen yörelerini tanıma imkanı bulmaları ve motosiklet kültürünün gelişmesine katkı amaçlanıyor.
 
Motosiklet kullanıcıları için önemli bir buluşma imkanı yaratan festival, oyunlar, yarışmalar, konserler, geziler ve firma katılımları ile yine dopdolu geçiyor. Çam ağaçlarının gölgelediği, göl kenarındaki festival alanının, her türlü ikitekerlinin ulaşabileceği düzgün asfalt yolu bulunuyor. Festivalde katılımcılar konaklama için çadır kurarken, çevredeki oteller de kullanılabiliyor.

Bilgi için: EMOK danışma hattı: 533333EMOK (0533 333 3665)

2008 Festival Alanının koordinatları: N40 00`47.7″ E029 47`47.9″ 

Festivale Rota Önerileri:

Rota adı: İstanbul-Pazaryeri I

Hızlı Feribotla Yalova, Bursa, İnegöl, Gümüşdere Köyü, Kınık Köyü, Küçükelmalı/Festival

Hızlı, nispeten az trafik. %100 asfalt, 243km.

Geceye kalınmışsa veya hızlı gelinmesi gerekiyorsa (neden gerekirse!) bu rota tercih edilmeli. İstanbul çıkışlı gezilere feribotla başlamanın bir avantajı var. Bütün o şehir patırtısını arkada bırakıp nihayet kontağı çevirebildiğinizde bile zihninizin sakinleşip yola çıkması uzun zaman alıyor. Feribotta geçen sürede zihnen “şehir ayarından, yol ayarına” geçiyorsunuz.  Gergin binip, gülümseyerek iniyorsunuz. Tabii alınan deniz havası, yol dostlarıyla sohbet, rota ve molalar hakkında teyitleşme fırsatı da cabası.

Bursa yolu bildiğiniz gibi, trafikli ama çift yol ve kıvrılmayı seviyor. Bursa’nın içine girmeden, çevre yolunu kullanarak Eskişehir, Ankara yönüne dönmeli. İnegöl, malum köfte/piyaz bölgesi. İnegöl’den 6km sonra, Pazaryeri sapağından sola sapın ve olağan yollara veda edin. Asfaltı makul kalitede olan, virajlı ve eğlenceli bu yol, köylerin içinden geçerek sizi Kınık’a, oradan da festival alanına getirecek.

Kınık Köyü’nden geçerken çevreyi olması gerekenden daha düzenli ve temiz bulabilirsiniz. Ayrıca seramik sergileri de hemen dikkatinizi çekecek. Bu farklı köyde birbirinden farklı stilleri olan 60 kadar “ocak”, yani ev – atölye bulunuyor. Evlerin sokağa bakan yüzünde o evde üretilen seramiklerin sergilendiği bir vitrin yer alıyor. Köye bu sanatı getiren, Silistre göçmeni Şakir Ağa imiş. Buraya giderken zaman ayıramasanız bile festival alanında çadırınızı kurduktan sonra geri gelebilirsiniz. Kınık, Küçükelmalı arası sadece 4 km.

Rota adı: İstanbul-Pazaryeri II-a

Eskihisar’dan feribotla Topçular, Karamürsel, Boyalıca, İznik, Yenişehir, İnegöl, Gümüşdere Köyü, Kınık Köyü, Küçükelmalı/Festival

Bol viraj, güzel ara yollar. %100 asfalt, 215km.

Viraj seven safkan motocular buraya! Karamürsel’de başlayan viraj keyfi İnegöl’e kadar devam ediyor. Karamürsel-Boyalıca, İznik-Yenişehir ve İnegöl’den sonra 6. Km’den festival alanına kadar olan kısımlarda virajlar yer yer sert ve sürprizli olabiliyor. Temkinli olup, tecrübeye uygun bir hız seçmeli. Bir bilen, “bakış virajın çıkışında olacak”  demiş, biliyorsunuz.

İznik’ten geçerken İmren Köftecisi’ne uğramamak olmaz. Kaymaklı ekmek kadayıfının üstüne yok. İznik çok tarihi bir şehir ve motordan inmeden bile bu tarihin bir parçası olabilirsiniz. Bizans ve Osmanlı’dan iyi korunmuş olarak kalan surların ayakta kalan İstanbul, Lefke ve Yenişehir kapılarından motorunuzla geçebilir, ufak bir zaman yolculuğu deneyimi yaşayabilirsiniz. İznik’te görecek daha çok tarihi eser var elbette. Çinisi ise ayrı bir dünya.

Yenişehir’den geçerken tarihi saat kulesinde her yıl yuva kuran leylek ailesinin durumu gözlenebilir. Ayrıca bir 18yy Osmanlı konağı olan Şemaki Evi müzesi görülmeli.

II-a rotası buradan İnegöl’e iniyor ve rota I gibi festival alanına bağlanıyor.

Rota adı: İstanbul-Pazaryeri II-b

…Yenişehir-Bilecik yolundan 4km sonra sağa, Papatya K., Günece K., Yarhisar K., Karaamca K., Abadiye K. Koyunköy, Hasandere K., Kavaklı K., Büyükelmalı K., Kınık Köyü, Küçükelmalı/Festival

Bol viraj, güzel manzaralar, keşif, yöreyi tanıma imkanı. %95 asfalt, 205km.

Virajları, köyleri birbirine bağlayan yolları ve “oradan gidilmez” diyenlere gülümsemeyi seviyorsanız rota II-a’nın sizi getirdiği Yenişehir’den sola, Bilecik yoluna sapın. 4km kadar sonra sağa, ismi kadar güzel Papatya Köyü’ne dönün. Oyunun adı, birer birer köy bulmaca. Festivalin yapıldığı coğrafyayı tanıyabilmek için ideal bir rota. Yer yer stabilize geçişler var ve endurolar çevrede bol bol oyun alanı bulacaklar. Yarhisar köyünde şelaleyi, Abadiye köyünde de kanyonu ya da “koca kaya altı”nı sorun.

Bir cevap yazın