6. EMOK Festivali 2007

6. EMOK Türkiye Motosiklet Festivali 

SGS Organizasyonu ile Enduro Motosiklet Kulübü EMOK, 28 Haziran – 1 Temmuz 2007 tarihleri arasında Eskişehir-Kırka’da ülkemizin en prestijli organizasyonu olan 6. EMOK Türkiye Motosiklet Festivali’ni gerçekleştirdi. 

BÜYÜK BULUŞMA, adına yakışır şekilde yurdun dört bir köşesinden 2500 kişilik bir katılımla bu konuda bir ilke imza attı… 

6.sı düzenlenen festivalde doğa ile içiçe olmanın yanısıra sektöre yön veren firmalarla birarada olan katılımcılar hayallerindeki motosiklet ile deneme sürüşü şansını da yakaladılar.

6. EMOK Motosiklet Festivali’inden

EMOK Motosiklet Festivali olağandışı bir aktivite. Bir kere tüm motosiklet severlerin çağırıldığı yer, bir şehir veya turizm bölgesi değil de Anadolu’nun adı sanı az duyulmuş yöreleri oluyor. Katılımcılara haritaya baktırıyor ve hemen hepsine yeni yollar keşfettiriyor. Seçilen yer nedeniyle beklentilerinizi düşürdüyseniz festival alanına vardığınızda şaşırıyorsunuz.

Hiçbir alt yapısı olmayan bir doğa parçasında kurulmuş, dört gün sonra izleri bile kalmayacak olan lokantalar, tuvaletler, duşlar, firma standları, oyun alanları, enerji, GSM yansıtıcı, güvenlik, temizlik ve geri dönüşüm ekipleri, tam teşkilatlı konser sahnesi ve tüm bunları organize edebilmesi kuşkulu gözüken, turuncu seven EMOK’lular. Daha siz kapıda güler yüzle karşılanıp kaydınız alınırken elinize bir torba dolusu hediye veriliyor. İçinde festival tişörtü, şapka, anahtarlık, rota önerili yol haritası, ücretsiz içecek ve yiyecekler olan bir torba bu.

Yol yorgunu değilseniz birazdan başlayacak rehberli çevre gezisine veya motosiklet oyunlarına katılabilirsiniz. Ya da motorlu/motorsuz kamp alanınızı seçip çadır ve hamağınızı kurabilir, çam ağaçları gölgesinde, göl manzarası eşliğinde keyif çatabilirsiniz. Dinlendikten sonra internetten adını çok duyup bir türlü görüşemediğiniz motor dostları ile gerçek arkadaşlıklar kurma vaktidir. Birlikte masa donatmak, çevrede doğa yürüyüşlerine çıkmak ya da gölde gezinti yapmak size kalmış.

İlk gece açık hava sineması, ikinci ve üçüncü gece müthiş konserler, gündüzleri onlarca aktivite… Tüm bunlara katılmak için orada olmanız yeterli. Motorcuların bir arada oldukları, eğlendikleri, paylaştıkları, keşfedip yol yaptıkları dolu dolu dört gün…

İşte böyle bir organizasyon EMOK Motosiklet Festivali. Bilinen, alışılmış kalıpların dışında, yeni alışkanlıklar bulaştırma sevdası ile yapılıyor. Ülkemizi gerçekten tanımak, insanı ile tanışmak, motosiklet kültürünü iyi yönde geliştirmek, bir camia olmak, birbirimize iyi örnek olmak gerçek amaçlar.

29 Haziran – 1 Temmuz tarihlerinde Eskişehir, Seyitgazi, Kırka’nın Büyükyayla mevkiinde ikinci, başından bu yana altıncı festivali geride bıraktık. Bu yıl akılda kalan aktiviteler TRT 1 ekranlarından tamamına yakını naklen yayınlanan Suzuki AN 125 Cup, Honda ile Coğrafya Gezisi, Yavaş Gitme ve Sarkan Toplar oyunları oldu. İlk kez düzenlenen ve habercilere güzel görüntüler veren Drinqa ile Delikanlı Yarışı’nı kalabalık bir seyirci grubu izledi. Gece ışıklandırılmış parkur, gündüz de yön bulma etaplarından oluşan Delikanlı Yarışı’na katılanlar çok eğlendiler.

Haliyle çifte konser çok ses getirdi. Cuma akşamı Cahir Berkay, Cumartesi akşamı ise Kurtalan Ekspres konserleri ile neye uğradığımızı şaşırdık. İki gruba da sesimiz kısılana kadar eşlik ettik. Müzikle coşarken Zagor Ahmet’i andık, onun gibi kafa sallamaya çalıştık, tabii ki beceremedik, hüzünlendik.

Katılımcılar aküleri için İnci Akü’ye check-up yaptırdılar. En iyi festival fotoğrafı için Foto Moto yarışması yapıldı. Belki de en güzel aktivite yine bölge çocuklarına yönelik olandı. Önceden hazırladığımız yüzlerce kırtasiye, ayakkabı ve oyuncak setlerini festival alanına gelen çocuklara tek tek ismen dağıttık. Sonrasında Suzuki AN 125 Cup’ı seyreden çocuklar tutkuyla tezahürat yaptılar. Çocuklarla olmaktan, onların güvenli ve zeki konuşmalarından çok etkilendim. Çocuklar pırıl pırıl, belki de tek ihtiyaç onların önünü kesmemek.

Gelecek yıl, 26-29 Haziran tarihlerinde 7. EMOK festivalinde tekrar buluşmak dileğiyle.

Hakan Erman

Bir cevap yazın