3. EMOK Festivali 2004

Kütahya, Frig Vadisi

“Motosiklet” adeta sihirli bir kelime. “İki tekerleği olan bir araç” tanımlaması pek yetersiz geliyor kulağa. Sahibi için gurur ve zevk kaynağı olurken, sahip olmayanı imrendirir ya da korktur ama ona asla kayıtsız kalamazsınız.

Açıkta yol almanın özgürlük hissinden midir yoksa her gittiğiniz yerde sizi insanlarla kaynaştırdığından mı, motosiklet müthiş bir de gezgin aracıdır. Varmanın değil de yolda olmanın önemini keşfedersiniz. Sonra yaşadığınız şehre farklı gözle bakmayı. Eğer biraz daha ileri bakarsanız da (ki motosiklette kuraldır: “nereye bakarsan oraya gidersin”) ülkenizi yeniden ve devamlı keşfedersiniz.

EMOK Motosiklet Festivali’nin ana fikri de budur zaten: ülkemizi yeniden ve gerçekten tanımak. Geçen yılki festivalimize katılan bir yol dostumuz Kütahya’nın köylerinde konuştuğu, kendisini evine davet ederek ağırlayan insanların candan davranışlarını aktarmıştı bize. Bu yakınlığa önce nasıl şüphe ile yaklaştığını, sonradan da bundan nasıl utandığını anlatmış, “biz meğer ne hale gelmişiz arkadaşlar…” diyerek duygularını aktarmıştı. Kütahya, Anadolu’muzun tipik bir ili. Bir çoğu gibi keşfetmediğimiz, değerini bilmediğimiz zenginliklerle dolu. Insanlığın ve candanlığın yanında, Frig vadisini, Aizanoi antik şehrini, islam eserlerini, kaplıcalarını, doğal güzelliklerini biz üç yıldır yaşaya yaşaya bitiremedik. Sanıyoruz bu, bize yurt olan Anadolu’nun değeri hakkında fikir veriyor. Zira her yanımız bu tür değerlerle dolu ve görmek için ihtiyacımız olan sadece bakışımızı değiştirmek.

Geçen yıl, kimi pırıl pırıl kromajlı, kimi çamurlu, her türden 800 motosiklet Frig vadisindeki festival alanındaki “moto-park”da dizilerek, yolda olmayı ve farklı bakabilmeyi kutladılar. Bini aşkın kişi dört gün boyunca birlikte kamp yaptı, eğlendi ve çoştu. Bu yıl üçüncüsü 1-4 Temmuz 2004 trihlerinde düzenlenecek olan festivalimiz yine Frig Vadisi’nde ancak bu kez farklı bir yerde, Doğluşah köyü yakınında. Daha geniş bir kamp alanı imkanı yanında serinlemek için bir gölümüz de mevcut burada.

Her yıl olduğu gibi kültür gezi ve sunumları, ödüllü eğlenceli yarışlar, kır kahvesi, kır lokantası, bakkal, manav, gözlemeci, yumurtacı, sucuk/ekmek gibi yemek olanakları, motosiklet firmaları ve test motosikletleri yanında eğitim seminerleri ve gözlem sürüşleri de orada olacak. Bu yılın ayrıca Türkiye Motokros Şampiyonası’nın bir ayağını da festivalimiz içinde organize ediyoruz. Yarışın antremanları 1 Temmuz Perşembe, yarış da ertesi gün Cuma gerçekleşecek. Festivale mutlaka dört gününüzü ayırın, anılarınıza yaptığınız yoldan fazlasını katın.

Tüm motosiklet dostlarını 1-4 Temmuz’da Kütahya’ya bekliyoruz. Motosiklet gezginlerinin bu en büyük buluşmasını kaçırmayın.

Enduro Motosiklet Kulübü

Bir cevap yazın