10. Türkiye Emok Festivali
 Ana Sayfa
 İletişim
 Duyurular

Motosiklet tutkunları, köprü ve otoyol ücretlerini protesto etti

aa   -   22.07.2004

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=72189&keyfield=656D6F6B

 

Çeşitli motosiklet derneklerine üye bir grup motosikletli, Boğaz köprüleri ile otoyollarda otomobil ve kamyonlarla aynı geçiş ücretini ödedikleri ve bunun haksızlık olduğu gerekçesiyle eylem yaptı.

Maslak'taki Enduro Motosiklet Kulübü (EMOK) lokali önünde toplanan grup, 2 kamyona 4'er motosiklet yükledi. Bu kamyonlar ile onları takip eden, Türkiye Motosiklet Federasyonu, EMOK, Harley Sahipleri Grubu, Supereva Riders, Vespa Club, Onat Motosiklet Meraklıları ve İkiteker kulüp üyelerinden oluşan yaklaşık 30 motosikletli, Boğaziçi Köprüsü'nden geçiş yaptı.

EMOK Yönetim Kurulu Başkanı Cihangir Fadıl Ünal, temmuz ayının 3. çarşamba gününün ''Dünya Motosikletle İşe Gitme Günü'' olarak kutlandığını belirterek, bu gün dolayısıyla sorunlarını duyurmak istediklerini belirtti. Gelişmiş ülkelerde motosiklet kullanımının, bu araçların yollarda ve park alanlarında az yer kaplamaları, trafik sıkışıklığına neden olmamaları, az yakıt tüketmeleri ve yollara zarar vermemeleri nedeniyle teşvik edildiğini; motosikletlerin köprü ve otoyollardan ücretsiz veya çok düşük bir ücretle yararlandığını anlatan Ünal, Türkiye'de ise Boğaz köprüleri ve otoyolları kullanan 90 kilogram ağırlığındaki küçük bir motosiklet ile 3 tonluk bir kamyonun aynı ücreti ödediğini vurguladı. Ünal, motosikletlerin Otomatik Geçiş Sistemi'nden (OGS) de yararlanamadığını ifade ederek, ''Köprüden ucuza geçmenin yasal yolunu, motosikletleri kamyon kasasında geçirmekte bulduk. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sesimizi duymasını ve sorunumuzu çözmesini bekliyoruz.'' dedi.

 

Bu sayfa 6796 kez görüntülenmiştir.