10. Türkiye Emok Festivali
 Ana Sayfa
 İletişim
 Duyurular
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=575042&keyfield=656D6F6B
Son günlerde artan motosiklet kazalarına dikkat çekmek, yetkilileri uyarıp kamuoyunu bilgilendirmek isteyen motosiklet sürücüleri Kadıköy İskele Meydanı'nda toplandı. Enduro Motosiklet Kulübü'nün (EMOK) çağrısıyla bir araya gelen yaklaşık 500 motosiklet tutkunu, taşıt sürücülerinin trafikte motosikletleri fark etmelerini ve korumalarını istedi.

Motosikletlilerin fark edilmesini isteyen ve bariyerlerin motosikletliler için büyük tehlike oluşturduğunu savunan motorcular, seslerini duyurmak için dün saat 11.30'da Kadıköy İskele Meydanı'nda toplandı. Kazalarda hayatını kaybeden arkadaşları için saygı duruşunda bulunan motosikletlilere bir konuşma yapan EMOK yöneticisi Uğur Becerikliler, motosiklet kazaları sonucu ciddi yaralanma ve ölümlerin meydana geldiğini belirterek, yol kaplamaları ve bariyerlerin motosiklet sürücüleri için büyük tehlike oluşturduğunu, bu konuda düzenleme yapılması gerektiğini savundu. Becerikliler şöyle konuştu: "Üç hafta önce bugün, yüzlerce hastasını kurtarmış iyi bir doktor, iyi bir eş, baba, dost, değerli bir insan ve bilinçli bir motosiklet kullanıcısı olan sevgili Dr. Ömer Uzma'yı, dikkatsiz ve sorumsuz bir sürücü ile karayollarının bariyerleri aramızdan aldı. Dr. Ömer Uzma'yı, aniden şerit değiştiren ticari bir araç motosikletinden düşürdü. Sürüklenen Uzma, onu koruması gereken yol bariyerlerinin açıkta kalan keskin ayaklarına çarparak can verdi. Yine başka bir kazada arkadaşımız Ramazan Maden bariyer demirlerine çarparak hayatını kaybetti. Geçen hafta içinde İzmir'de sorumsuz bir sürücünün arkadan çarptığı motosiklette bulunan Yaşar Mete Oymaklı ve İrem Uygur isimli iki genci daha kaybettik. Motosikletler her gün, Dr. Uzma, Ramazan Maden, Yaşar Mete Oymaklı ve İrem Uygur gibi değerli insanları taşıyor. Diğer araç sürücülerinden bizleri yollarda kollamaları ve korumaları ricasında bulunuyoruz. Yetkililerden, trafikle ilgili kanun, mevzuat ve standartları düzenlerken motosikletleri de mutlaka göz önüne almalarını talep ediyoruz. AB ülkelerinde motosiklete sağlanan 'geçiş üstünlüğü', 'otomobile uyumlu sürat sınırlaması' gibi can güvenliğini sağlamaya yönelik düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz."

Ardından kürsüye çıkan Dr. Ömer Uzma'nın eşi Alev Uzma, gözyaşlarını tutamayarak yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Sevgili eşim, biricik hayat arkadaşımı iki canavar ayırdı benden. Birincisi trafik canavarı. Yollarımız sorumsuzca, bencilce ve saygısızca araç kullanan sürücülerle dolu. Eşim de bunlardan birinin kurbanı oldu. İkincisi, özellikle motosiklet sürücüleri için tuzak oluşturan bariyerler. Bariyerleri güvenli hale getirmek için daha kaç kişinin ölmesi bekleniyor? Motosikletlerin fark edildikleri, insanların birbirine saygı duydukları bir trafik diliyorum. Eşim gibi umutları olan, yaşam sevinciyle dolu, pırıl pırıl insanların sorumsuzca kazalara kurban gitmemelerini diliyorum." Super Eva Riders, Harley Owners Group, cbfturkiye.org gibi grupların da katılarak destek verdiği eylemin ardından, motorlarına binen eylemciler meydandan ayrıldı.

Bu sayfa 12100 kez görüntülenmiştir.